„Tri ciklusa, grafike 2007 – 2012“ — Taida Jašarević

1 / 10
All Projects

„Tri ciklusa, grafike 2007 – 2012“ — Taida Jašarević

 27.03 — 17.04.2014.

Preuzmi katalog

TAIDA JAŠAREVIĆ rođena je u Sarajevu 1979. godine. 2002. godine diplomirala je na Akademiji Likovnih Umjetnosti u Sarajevu, odsjek za grafiku. Kao stipendista Vlade Japana odlazi u Japan 2004. godine gdje na Joshibi Univerzitetu za Umjetnost i Dizajn stječe titulu doktora likovnih umjetnosti 2010. godine. Izlagala je na brojnim selektivnim izložbama širom svijeta i dobitnica je prestižnih nagrada za grafiku. Taida je član  ULUBiH-a i Univerzitetskog Komiteta za Grafičke Studije u Japanu (2009).

Tri ciklusa predstavljena na ovoj izložbi obuhvataju tri istraživačka polja u okviru grafičke umjetnosti Taide Jašarević. Prvi ciklus preispituje semantiku grafičke forme i procese nastanka i transformacije slike. Drugi ciklus istražuje odnos materijala i prostora, grafičke forme i instalacije, a u trećem ciklusu postavlja se pitanje komunikacije između djela i posmatrača u zavisnosti od prirode prostora u kojemse komunikacija dešava (sakralni i sekularni prostor, prostor hrama i prostor galerije).

Grafike iz ciklusa “crna voda” nastale su kao dio istraživačkog rada na temu Re-mediacija: savremene tendencije u grafici i tehnikama fotogravure, tokom doktorskog studija na Joshibi Univerzitetu za umjetnost i dizajn u Tokiu (2007~2010). Koncept “re-mediacije” ukazuje na mogućnost re-kreiranja jednog medija kroz drugi medij: re-kreiranjem digitalnih slika kroz tehnike fotogravure i dubokog tiska (intaglio), Taida Jašarević preispituje izražajne mogućnosti klasičnih tehnika i digitalnih tehnologija i otkriva nove kreativne dimenzije u procesu nastanke slike. Slika u digitalnoj formi je poput vode, promjenjiva unutar same sebe, nudeći sve oznake stvarnog iako mu ne pripada. I poput vode, slika u svojim dubinama ne nosi prazninu koja se prikriva simulakrumom, već bogatstvo neistraženih značenja. Značenja koja izmiču pogledu, umjetnica nastoji iznijeti preispitujući sam proces nastanka i transformacije slike. Slike sakupljene iz različitih izvora, kao što su elektronski mikroskopi, internet, fotografski aparat, video zapisi, crteži, re-kreiraju se putem kompjuterskih softvera. Slojevi (layers) se preklapaju, grade složene kompozicije i otvaraju prostore za nove i neočekivane afekte i tumačenja.

Ciklusu “crna voda” pripada i serija radova pod zajedničkim nazivom “L’Autre Monde”, nastala tokom 2006 i 2007. godine. U ovoj seriji slike su formirane kao otisci kopija – otisci pretisaka provučenih kroz kopir mašine. Mehaničko-mašinska komponenta kreativnog procesa, kroz koju slika dobija novu likovnost, takođe posjeduje specifičnu značenjsku dimenziju: kroz mrežu nastalu ponavljanim pretiskivanjem i kopiranjem naslućuje se dimenzija neuhvatljive traumatske srži svake slike.

Branka Vujanović